Шукати в цьому блозі

Харчування при цукровому діабеті

ХАРЧУВАННЯ ПРИ ЦУКРОВОМУ ДІАБЕТІ


Конец формы
Запитання, що можна їсти при цукровому діабеті, є дуже важливиим, адже харчування при діабеті має бути особливим. Лікування діабету, незалежно від клінічної форми захворювання, в першу чергу включає дієтотерапію. Продукти при цукровому діабеті мають бути підібрані так, щоб організм отримував певну кількість вуглеводів, жирів і білків, вітамінів і мікроелементів в щоденному раціоні. Знати, що можна їсти при діабеті, треба всім діабетикам.
Кожному хворому необхідно вміти розраховувати калорійність власного раціону з урахуванням маси тіла, статі, віку, фізичних навантажень. Основні рекомендації і вимоги до того, яким має бути дієтичне діабет-харчування наступні:
·             Повністю виключіть споживання цукру, і всіх продуктів, що містять цукор.
·             Замість цукру використовувати цукрозамінники (корисними для організму вони не є абсолютно, але це, як кажуть, «менше з двох зол»).
·             Для полегшення перетравлення шлунком жирів рекомендується вживати прянощі.
·             Особливо корисні при діабеті такі продукти, як часник, цибуля, капуста, селера, шпинат.
·             Виключіть з раціону черешні, сливи, виноград, абрикоси, банани, каштани.
·             Замість кави рекомендується вживати цикорій.
·             І ще: смійтеся, як можна більше і частіше - вчені з'ясували, що сміх знижує в крові вміст цукру.
Перелік того, що можна їсти при цукровому діабеті, заснований на рекомендаціях про здорове харчування – це, так звана дієта № 9. При цьому діабет-харчування для кожного хворого має бути строго індивідуальним, оскільки при складанні діабетичної дієти враховується багато параметрів. Незважаючи на індивідуальні особливості даної дієти, існують однакові для всіх хворих вимоги, згідно з якими і визначено, що можна їсти при діабеті, які продукти при цукровому діабеті можна.
Наведені нижче продукти при діабеті не просто можна їсти, в більшості випадків вони рекомендовані для харчування, оскільки сприяють нормалізації обмінних процесів речовин в організмі, і при цьому не роблять впливу на різкі зміни концентрації цукру в крові. Давайте розглянемо докладніше, які страви і продукти, при цукровому діабеті можна їсти.

Що можна їсти при цукровому діабеті
1. Хлібні вироби і хліб.
Дані продукти при діабеті переважно рекомендується вживати, виготовленими з цільного зерна, добре, якщо і з додаванням висівок. Намагайтеся купувати тільки такі хлібобулочні вироби і категорично відмовтеся від білого хліба.
2. Супи.
Можна їсти при цукровому діабеті вегетаріанські супи або овочеві супи на кістковому бульйоні. Що стосується, борщів, розсольників, окрошки, квасоляного супу, то два-три рази в тиждень дозволено готувати їх на рибному, м'ясному або грибному бульйоні. Намагайтеся обходитися без засмажки під час приготування.
3. М'ясо і птиця.
Відомо, що м'ясо, є одним з найбільш цінних джерел енергії нашого організму. Тому присутність м'яса в раціоні діабетика, обов'язково. Що можна їсти при діабеті з м'ясних продуктів? Для приготування страв відмінно підійдуть будь-які нежирні сорти м'яса, а також м'ясо птиці, так як воно саме по собі є дієтичним. Дозволені м'ясні продукти при діабеті це: яловичина, телятина, баранина, кролик, індичка, курка. Як ви, думаю, зрозуміли і самі, віддавати перевагу варто все ж страв з птахом.
Готувати страви можна у відварному, запеченому, холодці, тушкованому вигляді. У смаженому вигляді бажано вживати якомога менше їжі, в тому числі, якщо це стосується м'яса. Ковбасні вироби - для діабетика не самий підходящий продукт, проте іноді, якщо хочеться, все ж можна дозволити собі трохи вареної ковбаси з малим вмістом жиру. Будь-які страви з субпродуктів є вкрай не бажаними в раціоні діабетика.
4. Риба і морепродукти.
Діабет-харчування вітає вживання різної морської і річкової риби, наприклад, тріски, наваги, крижаний, судака, щуки і т.д. Готувати рибу можна у відварному вигляді, на пару, холодці, запеченому. Крім риби дуже корисні продукти при цукровому діабеті - це різноманітні морепродукти. Не нехтуйте салатами з морської капусти або креветками.
5. Овочі.
Що стосується овочів, то заборон тут практично ні яких немає. Якщо у вас цукровий діабет, харчування включає овочі з високим вмістом вуглеводів не рекомендується. Скоротіть вживання таких овочів, як картопля, морква і буряк. Справа в тому, що в картоплі вміст вуглеводів у формі крохмалю досягає 20%, а ось корисної клітковини, навпаки, дуже мала кількість - до 1%. Тому у даного овоча високий глікемічний коефіцієнт. Не слід вживати картоплю в смаженому і товченого вигляді. Натомість, в необмеженій кількості можна використовувати для приготування страв: капусту білокачанну і кольорову, листяний салат, кабачки, баклажани, гарбуз, помідори, огірки, перець болгарський, сочевицю, петрушку, кріп, цибулю, часник, селеру, кінзу, естрагон. А ось вживання квасолі, бобів, і зеленого горошку слід контролювати, інакше можна підвищити в крові концентрацію цукру.

6. Ягоди і фрукти.
Слід віддавати перевагу несолодким сортів ягід і фруктів. Відмінно підійдуть яблука, груші, лимони, грейпфрути, апельсини, гранати, персики, вишня, слива, смородина, малина, журавлина, брусниця, суниця. Фрукти і ягоди дозволено вживати не тільки в сирому вигляді або сушеному, але також і у вигляді компотів, киселів, желе. Але раз вже у вас цукровий діабет, харчування взагалі не може містити цукру, тому додавати його і тут не можна, в крайньому випадку, можна використовувати спеціальні цукрозамінники. Обмеження в ягодах і фруктах мають тільки виноград, дині, ананаси, банани, сушені фрукти (чорнослив, родзинки, інжир).
7. Крупи.
З круп відмінно підійдуть: вівсянка, «геркулес», перлова, гречана крупа, пшоно. З цих круп можна готувати різноманітні каші, запіканки. Що стосується рису, то його бажано вживати в пропареному вигляді, вибираючи коричневий рис, а не звичний всім білий. Вживання манної крупи при діабеті доведеться скоротити.
8. Яйця.
Яйця при діабеті дозволено вживати в невеликій кількості і обережно. Знову-таки можна їсти яйця некруто, додавати їх до складу страв, а готуючи яєчню і омлет намагатися практично не використовувати жири, особливо, якщо є проблеми з високим рівнем вмісту холестерину в крові. До речі, при проблемах з холестерином, вживання яєчного жовтка потрібно максимально обмежити, а краще взагалі виключити.
9. Молочні продукти.
Що стосується молочних продуктів, то віддавати перевагу варто переважно низько жирним продуктам або знежиреним. Можна вживати молоко, сир, нежирний кефір, в обмежених кількостях сметану. Кисломолочні продукти при цукровому діабеті з низьким вмістом жиру у них вважаються корисними. Не вітається вживання у великій кількості твердих сирів будь-яких сортів, і, звичайно, солодкої сиркової маси. Що стосується останнього продукту, то його краще взагалі виключити.
10. Солодощі і кондитерські вироби.
Зараз можна придбати дієтичне кондитерські вироби без цукру, з цукрозамінниками. При діабеті можна є тільки такі солодощі, і бажано не зловживаючи. Іноді можна дозволити собі маленький шматочок чорного шоколаду. Дозволено при діабеті є морозиво, однак, як завжди, - в міру. Вживання цукру в раціоні необхідно категорично виключити, а меду – значно обмежити.
11. Жири.
Що стосується вживання в їжу жирів, то в невеликій кількості вершкове масло можна вживати, як і бутербродний маргарин. Однак більш корисним для діабетика буде все-таки олія рослинна (оливкова, соняшникова або кукурудзяна).
загалом, в добу дозволено вживати близько 25-30 гр. зазначених жирів. А ось використовувати в їжу такі жири, як свинячий, баранячий, яловичий жир, не бажано взагалі. Це ж стосується і інших продуктів, що містять холестерин у великій кількості.
12. Напої.
Рекомендовані напої при діабеті категорично не містять цукор – це мінеральна вода, відвар шипшини, чай, кавовий напій, сік томатний, різноманітні соки з ягід і фруктів з дозволеного для діабетиків списку. Соки фруктові та ягідні бажано розбавляти водою, щоб знизити в таких напоях вміст вуглеводів. Від натуральної кави необхідно відмовитися.

Немає коментарів:

Дописати коментар